آگهی های وام مسکن

وام خرید مسکن

وام خرید مسکن، پیش از تغییر وضعیت اقتصادی در سال اخیر، کمک بزرگی برای خرید خانه محسوب می‌شد. زوجین و همچنین افراد مجرد می‌توانستند با این تصور که وام خرید مسکن حدود پنجاه درصد از قیمت خانه مورد نظرشان را پوشش خواهد داد به فکر خرید خانه بیفتند. با افزایش چشمگیر قیمت مسکن، این درصد کاهش یافت و حالا شاید به سی درصد یا بیشتر برسد.

انواع وام خرید مسکن

وام خرید مسکن را به طور تخصصی می‌توان از بانک مسکن دریافت کرد ولی بانک‌های دیگری هم اعتبار ارائه این تسهیلات را دارند. بانک مسکن این وام را به دو صورت پرداخت می‌کند: وام مسکن یکم و وام اوراق.

نوع اول یعنی وام مسکن یکم به کسانی تعلق می‌گیرد که برای نخستین بار از تسهیلات وام مسکن استفاده می‌کنند. شرایط وام خرید مسکن خانه اولی‌ها به این صورت است که متقاضیان، طبیعتاً پیش از هرچیز باید در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند.

نوع دوم تسهیلاتی که می‌توانید از بانک مسکن دریافت کنید، وام اوراق است. متقاضیان این وام معمولاً افرادی هستند که پس‌انداز کافی ندارند یا خودشان نمی‌توانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند.

شرایط دریافت وام مسکن

بخشی از شرایط دریافت وام مسکن مشابه باقی وام‌هاست. برای دریافت وام مسکن باید ۱۸ سال تمام داشت و مبلغ درآمد خالص شما در فیش حقوقی باید به اندازه‌ای باشد که بانک مطمئن شود شما توانایی بازپرداخت اقساط را دارید.

برخی از شرایط دریافت وام خرید مسکن به مرور زمان تغییراتی کرده است، از جمله اینکه در حال حاضر فقط افرادی می‌توانند برای دریافت تسهیلات وام مسکن با افتتاح سپرده اقدام کنند که قبلا به هر طریق این کار را نکرده باشند. در واقع سپرد، مختص وام‌اولی‌هاست و کسانی که می‌خواهند برای بار دوم یا چندم از این وام بهره ببرند حتما باید از طریق خرید اوراق برای دریافت وام خرید مسکن اقدام کنند.

از دیگر شرایط دریافت وام مسکن این است که باید از تاریخ جواز خانه‌ای که متقاضی برای خرید انتخاب کرده است کمتر از 15 سال گذشته باشد و ارزش ریالی ملک به اندازه هشتاد درصد از مبلغ وام باشد.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

مدارک لازم برای اخذ وام خرید مسکن

لیست مدارکی که برای دریافت تسهیلات وام مسکن به آن احتیاج دارید از این قرار است:

1- کارت حساب یا اوراق حق تقدم
2- اصل و کپی مبایعه‌نامه/ همراه با کد رهگیری
3- اصل و کپی صفحات سند (در اسناد دفترچه‌ای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات در صورت خالی‌بودن هم الزامی است. ضمن اینکه سند شما نباید در رهن باشد)
4- اصل و کپی بنچاق (اگر ملک نوساز است، ارائه تقسیم‌نامه جایگزین بنچاق الزامی است)
5- اصل و کپی صورت‌مجلس تفکیکی (در صورتی که سند متعلق به آپارتمان باشد نیازی نیست)
6- اصل و کپی تمام پروانه‌های ساخت (اعم از تخریب و نوسازی، تغییر نقشه و … که همه آن‌ها را می‌توان از شهرداری دریافت کرد)
7- اصل و کپی ملک مورد خریداری/ دارای کدپستی
8- اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار/خریداران و فروشنده/فروشندگان
9- اصل و کپی وکالتنامه فروش به انضمام صفحات شناسنامه موکل و اصل و اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وکیل (در صورتی که ملک توسط وکیل به فروش می‌رسد)
10- گواهی اشتغال متقاضی تسهیلات
11- افتتاح حساب قرض‌الحسنه به نام خریدار

نکته: مورد نهم، تبصره‌ای راجع به حضور وکیل داشت که بهتر است نکته‌ی قابل توجهی را راجع به آن بدانید. خریدار یا خریداران باید حتما جهت دریافت تسهیلات خودشان به دفترخانه مراجعه کنند و نمی‌توانند برای روز تشکیل پرونده وکیل اختیار کنند. در واقع حضور فروشنده و خریدار در ساعت تشکیل پرونده الزامی است.

اوراق مسکن؛ راهی برای دریافت سریع وام مسکن

اوراق وام مسکن به شما این امکان را می‌دهد که اگر شما فرصتی برای سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن ندارید و نیاز به نقدینگی فوری برای خرید مسکن دارید، بتوانید وام مسکن را به صورت فوری دریافت کنید. اوراق حق تقدم کواهی خرید مسکن وام مسکن که به عنوان اوراق تسه هم شناخته می‌شوند، اوراقی هستند که با خرید آن‌ها در واقع شما حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن را خریداری کرده و بدون نوبت می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق | جدید

شورای پول و اعتبار مصوب کرد وام مسکنی که از محل خرید این اوراق قابل دریافت است، تا سقف 200 میلیون تومان برای زوجین در شهر تهران قابل افزایش است که جزئیات آن در صفحه اوراق مسکن بانک مسکن قابل رویت است. همچنین وام جعاله (تعمیرات مسکن) هم به رقم 40 میلیون تومان افزای یافت که اوراق آن هم قابل خریداری است.

رقم وام مسکن از محل اوراق در شهرهای مرکز استان و جمعیت بالای 200 هزار نفر، برای زوجین 160 میلیون تومان و در سایر شهرها 120 میلیون تومان است.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

دریافت وام مسکن ۱۴۰۲ از محل اوراق ممتاز

سقف تسهیلات انفرادی:

تهران: ۲۰۰۰ میلیون ریال
مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر: ۱۶۰۰میلیون ریال
سایر شهرها: ۱۲۰۰میلیون ریال

سقف تسهیلات زوجین:

تهران: ۴۰۰۰ میلیون ریال
مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر: ۳۲۰۰ میلیون ریال
سایر شهرها: ۲۴۰۰ میلیون ریال

مدت بازپرداخت و نرخ سود وام مسکن ۱۴۰۲:

در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری: ۲۲.۵ درصد و به دو روش ساده و پلکانی، حداکثر۱۲ سال در مناطق بافت فرسوده شهری: ۲۱ درصد و به روش ساده، حداکثر ۱۵ سال و به روش پلکانی، حداکثر ۱۲ سال

شرایط متقاضیان وام مسکن:

عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

روش خرید اوراق تسهیلات مسکن

مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس

توضیح ۱: جهت اطلاع از آخرین قیمت اوراق می توانید به آدرس الکترونیکی http://www.irfarabourse.com مراجعه نمایید.

توضیح ۲: جهت خرید اوراق ممتاز و دریافت تسهیلات، ثبت نام در سامانه سجام به آدرس الکترونیکی http://www.sejam.ir و همچنین دارا بودن کد بورسی الزامی می باشد.

شرایط ملک برای دریافت وام مسکن

ملک مورد نظر باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰، تایید استحکام بنا، چک لیست کنترل کیفیت ساختمان و … مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد
۸۰ درصد ارزش ملک که توسط کارشناس بانک تعیین می شود، کمتر از مقدار تسهیلات نباشد. در غیر اینصورت حداکثر معادل ۸۰درصد ارزش ملک تسهیلات پرداخت می شود
املاک بالای ۳۰ سال تسهیلات خرید پرداخت نمی شود.

سایر موارد

اگر متقاضی دارای هر یک از حساب های تعهدی ( صندوق پس‌انداز مسکن، پس انداز مسکن جوانان و حساب پس انداز یکم) باشد می تواند از مجموع امتیاز حساب های تعهدی و تسهیلات از محل اوراق تا سقف های مجاز اوراق که در بالا ذکر شد استفاده نماید
علاوه بر تسهیلات خرید دریافت تسهیلات جعاله بصورت همزمان و یا غیر هم زمان (یعنی بعد از دریافت تسهیلات خرید) تا سقف ۸۰۰میلیون ریال امکانپذیر است
بعد از دریافت تسهیلات, فروش ملک به همراه تسهیلاتی که بر روی همان واحد پرداخت شده بصورت قطعی امکانپذیر است. (انتقال مانده بدهی بدون واریز درصدی از مانده بدهی)
در صورتیکه قصد خرید ملکی که قبلا از تسهیلات خرید استفاده کرده را دارید، می توانید مجدد از تسهیلات استفاده کنید. مقدار تسهیلات مجدد معادل تفاوت سقف های مجاز و باقی مانده از تسهیلات قبلیست
چنانچه قبلا از تسهیلات استفاده کرده و قصد خرید ملک جدید وانتقال تسهیلات قبلی به ملک جدید را دارید (تعویض وثیقه) میتوانید معادل تفاوت سقف تسهیلات و باقیمانده تسهیلات قبلی از تسهیلات جدید استفاده کنید
مثال: برای خرید یک واحد تسهیلات ۶۰۰میلیون ریالی در تهران پرداخت شد است در حال حاضر بعد از گذشت چند سال، باقیمانده از تسهیلات قبلی (مانده حین الفسخ) ۴۰۰ میلیون ریال است. تسهیلاتی که مجدد پرداخت می شود: ۲۰۰-۴۰= ۱۶۰ میلیون تومان است

تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن توام با هر یک از حساب‌های تعهدی، رعایت حداکثر قدمت ساختمان با سن کمتر ملاک می باشد.

دریافت وام مسکن از محل حساب پس انداز مسکن جوانان

تسهیلات از محل حساب جوانان به منظور خرید یک واحد مسکونی به شرح ذیل قابل پرداخت می باشد.

حساب پس انداز مسکن جوانان ماهیتا یکی از انواع حسابهای سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت بوده که دارنده حساب قادر می باشد با رعایت برنامه سپرده گذاری ارایه شده توسط بانک در بلند مدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار گردد.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

شرایط متقاضیان

  • سن متقاضی جهت افتتاح حساب ۱۸سال تمام یا دارا بودن حکم رشد از سوی دادگاه
  • افتتاح حساب برای اطفال صغیرتوسط ولی، قیم و مادر طفل امکانپذیر است.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

نرخ سود تسهیلات مسکن

  • نرخ سود فروش اقساطی ۶درصد در بازپرداخت حداکثر ۵ سال
  • نرخ سود فروش اقساطی ۹درصد در بازپرداخت حداکثر ۵ سال

مدت بازپرداخت

  • بازپرداخت به روش ساده : حداکثر ۲۰ سال
  • بازپرداخت به روش پلکانی : حداکثر ۱۲ سال

نحوه و مدت سپرده گذاری

  • حداقل مدت انتظارجهت دریافت تسهیلات : ۵ سال تمام از تاریخ افتتاح حساب
  • حداکثر مدت انتظار جهت دریافت تسهیلات: ۱۵سال
  • واریزی مبالغ به سه صورت ماهیانه، سالیانه و یکجا امکانپذیر است.
  • حداکثر تسهیلات اعطایی براساس شهرافتتاح حساب ، مبالغ واریزی، مدت زمان سپرده گذاری و شهر محل اخذ تسهیلات تعیین می شود.

* چنانچه دارنده حساب تمایل به دریافت سقف تسهیلات در پایان سال پنجم تا پانزدهم را داشته باشد، باید مبالغ مندرج در ستون حداقل واریزی ماهانه را در ستون ضرایب، ضرب نموده و اقدام به واریز مبلغ به دست آمده به صورت ماهیانه نماید.
• حداکثر تسهیلات اعطایی با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی (شهر تهران ،مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰هزار نفر و سایر شهرها ) برای حساب های افتتاحی طی سال ۱۴۰۱ به ترتیب :
در پایان سال پانزدهم بالغ بر۲۰میلیارد ریال،۱۷میلیارد ریال، ۱۴میلیارد ریال
در پایان سال دهم به ترتیب بالغ بر ۱۴میلیارد ریال، ۱۲میلیارد ریال، ۱۰میلیارد ریال
در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر ۸میلیارد ریال،۷میلیارد ریال، ۶ میلیارد ریال تعیین شده است.
• برداشت از حساب پس انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است لیکن برداشت از حساب مذکور باید به صورتی انجام پذیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در هر سال کمتر نشود .
•پیکر حساب ، متوسط موجودی و تسهیلات متعلقه بر اساس واریزی های ماهانه محاسبه می گردد.
• متوسط موجودی در هر سال به طور جداگانه از تقسیم مبلغ پیکر حساب در هر سال سپرده گذاری بر عدد ۱۲ ( ماه ) محاسبه می گردد.
تسهیلات متعلقه در هر سال سپرده گذاری به طور جداگانه از حاصل ضرب ضریب هرسال در متوسط موجودی آن سال محاسبه می گردد.( جهت محاسبه حتما به شعبه مراجعه فرمایید.)
• در ابتدای هر سال حداقل مبلغ واریزی ماهانه افتتاح کنندگان حسابهای جدید در آن سال توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ خواهد شد.
•شهرهای بزرگ عبارتند از : کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، اهواز ، قم ، شیراز و کرمانشاه
توضیح: چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده نماید باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند.

• برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۱۴۰۱، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم عبارتند از(۲۶.۲۴۰.۰۰۰=۶/۵۶×۴.۰۰۰.۰۰۰)
۶/۵۶ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای تهران
۵/۷۴ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰هزار نفر
۴/۹۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرها
* * * به طور مثال چنانچه سپرده گذاری بخواهد در پایان سال پنجم از سقف تسهیلات در تهران که معادل۸.۰۰۰ میلیون ریال است استفاده نماید می بایستی مبالغ جدول را با ضریب۶/۵۶ برابر واریز نماید که برای سال اول سپرده گذاری تقریبا معادل ماهی۲۶.۲۴۰.۰۰۰ ریال است.
هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح نماید.
متقاضیان افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان می توانند سپرده گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه ( به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره ) آغاز نمایند.
مشتری گرامی، شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با دایره ارتباطات مردمی بانک مسکن به شماره تلفن های ۶۱۰۸۸-۰۲۱ و ۱۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید

ویژگی های ملک مورد معرفی

سقف تسهیلات از محل حساب پس انداز مسکن جوانان به واحد هایی تعلق می گیرد که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها بیش از۲۵سال سپری نشده باشد . چنانچه از تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی بیش از ۲۵ سال و حداکثر تا ۳۰ سال سپری شده باشد، سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایرمناطق در تسهیلات انفرادی به ترتیب ۱۶۰۰، ۱۲۰۰و ۸۰۰ میلیون ریال و در تسهیلات زوجین به ترتیب ۲۴۰۰،۳۲۰۰ و ۱۶۰۰ میلیون ریال و دقیقاً مطابق سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در این املاک تعیین می‌گردد.
ملک مورد معرفی باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰، تایید استحکام بنا، چک لیست کنترل کیفیت ساختمان و … مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد.
جهت دریافت سقف تسهیلات باید ۸۰ درصد ارزش کارشناسی ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج می شود، تکافوی تسهیلات را بنماید.

شرایط ویژه بانک مسکن برای افتتاح انواع حساب به نام مادر به نفع فرزند صغیر وی

• بانک مسکن انواع حسابهای صندوق پس انداز مسکن ،حساب پس انداز مسکن جوانان ،سپرده های سرمایه گذای کوتاه مدت و بلند مدت را به نام مادر و به نفع فرزند صغیر وی افتتاح می نماید.
• در صورت فوت مادر ،وجوه واریزی به حساب افتتاحی توسط مادر جزو ماترک مادر منظور نخواهد شد و کلا” به طفل صغیر تعلق خواهد گرفت.
• در صورت فوت طفل صغیر قبل از رسیدن به سن مورد نظر ، موجودی حساب و منافع آن متعلق به مادر بوده و مادر حق برداشت از حساب را نیز خواهد داشت.
• افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان به نام فرزند صغیر توسط مادر و با داشتن حق برداشت وی، امکان پذیر است.

سایر موارد

دریافت این تسهیلات به صورت توام با اوراق ممتاز تا سقف های مقرر امکانپذیر می باشد.
در صورت انصراف از دریافت تسهیلات، در زمان فسخ، سودی معادل سود سپرده های کوتاه مدت عادی به متقاضی پرداخت می شود.
حساب مسکن جوانان قابل تبدیل به حساب صندوق پس انداز مسکن می باشد.
انتقال حساب مذکور تنها به بستگان نزدیک تسهیلات گیرنده ( پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه) امکانپذیر می باشد.

این تسهیلات، مطابق ضوابط و مقررات ذیربط از محل اوراق ممتاز یا سایر انواع صندوق پس انداز مسکن امکانپذیر می باشد.
چنانچه دارنده حساب در زمان دریافت تسهیلات به عللی قادر به مراجعه جهت دریافت تسهیلات نباشد، پرداخت تسهیلات به صاحب حساب با وکالت بستگان نزدیک( پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه) بلامانع می‌باشد.
– انتقال حساب از شعبه ای به شعبه ای دیگر در داخل یک شهر امکانپذیر نمی باشد.
– انتقال حساب به سایر شهرها با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه بلامانع می باشد.

برای مشاهده آگهی های وام مسکن کلیک کنید